O zdrowym trybie życia

Czym różnią się perły słodkowodne od tych słonowodnych?

Już pierwszy rzut oka na ofertę pereł słodkowodnych ( tu więcej ) podpowie nam, że najważniejszą różnicą jest cena. Perły słonowodne są o wiele droższe, głównie ze względu na to, że są rzadziej spotykane. Oba rodzaje pereł powstają w sposób naturalny w przyrodzie, bez ingerencji człowieka, jednak obecnie i tak wszystkie perły to gatunki hodowlane, więc należy liczyć się z pewnym wpływem człowieka. Dlaczego jednak naszyjniki z pereł słodkowodnych kosztują dużo mniej niż ich słonowodne odpowiedniki? Przyczyn jest na pewno kilka.

Perły słodkowodne są częściej spotykane.

Perły słodkowodne są częściej spotykane, co wpływa na różnice w wysokości cen pomiędzy nimi i perłami słonowodnymi. Często też różnią się wielkością i kształtem, perły słodkowodne przeważnie są nieco mniejsze i trudno spotkać sztuki o kształcie idealnej kuli, charakterystycznym dla pereł słonowodnych, co wpływa na różnice w cenie. Perły morskie to najpopularniejsze odcienie jakie kojarzymy z tym rodzajem surowca do wyrobu biżuterii, czyli m.in. biel czy też łosoś. W przypadku pereł słodkowodnych możemy liczyć na większe zróżnicowanie, znajdziemy także kule w odcieniach koloru pomarańczowego, różowego, a nawet lawendowego.

Jak widać, rozpoznanie rodzaju pereł nie jest aż tak bardzo trudne. Wiele sklepów z biżuterią dołącza certyfikaty potwierdzające pochodzenie surowca, z którego został wykonany naszyjnik lub kolczyki. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie wydaliśmy majątku na mniej cenne perły słodkowodne.